edu@australink.pl |   AustraLink.pl   |     + 61 (0) 402 988 458

Ile będzie kosztować mój wyjazd do Australii na wizie edukacyjnej?

To podstawowe pytanie. Poniżej podajemy szereg informacji na ten temat. Są to dane ogólne, szacunkowe, ale powinny pomóc we wstępnych kalkulacjach.

Narodowy Bank Polski publikuje aktualny, średni kurs dolara australijskiego (AUD).

Sydney - foto Stan Guzinski

Sydney – foto Stan Guzinski

 

Czy się w Australii utrzymam? Ile można w Australii zarobić?

Posiadacz wizy edukacyjnej (student visa) może w Australii legalnie pracować.

Nie ma limitów co do wysokości zarobków, ani rodzaju zatrudnienia. W wiekszości przypadków obowiązuje jednak ograniczenie ilości godzin pracy – do 20 tygodniowo. Osoba towarzysząca (która przyjechala na tej samej wizie, z glównym aplikantem) może pracować w takim samym wymiarze.

Zarobki kształtuja sie na poziomie 10-20 AUD za godzine pracy (przy czym 10 AUD na godzine to słaba stawka). Szacunkowo można więc określić, że posiadacz wizy edukacyjnej, zatrudniony przez 20 godzin, powinien wypracować 200-400 AUD tygodniowo. Jeśli w roku przepracuje 50 tygodni, to teoretycznie powinien zarobić 10-20 tysiecy AUD. Osoba towarzysząca ma podobne możliwości.

Jednak absolutnie nie oznacza to, że można przyjechać do Australii bez dostatecznego przygotowania finansowego.

Poniżej pokazujemy w tabelce główne składniki kosztów, z jakimi należy się liczyć, planując typowy wyjazd na kurs lub na studia do Australii. Tabela pokazuje przybliżone koszty w poszczególnych kategoriach wydatków. Koszty i ceny mogą się zmieniać w czasie.

Jeden semestr to pół roku szkolnego lub akademickiego, czyli w praktyce kilkanaście do 20 tygodni nauki. Jeden rok szkolny lub akademicki to dwa semestry.

OPŁATA zaKOSZT w DOLARACH AUSTRALIJSKICH - AUD
kurs angielskiego, intensywny (20-25 godzin nauki w tygodniu)190-240 za tydzień nauki
kurs zawodowy w college'u lub instytucie2700 - 7000 za jeden semestr
studia wyższe7700 - 12.000 za jeden semestr
opłata administracyjna szkoły0-250 jednorazowo
obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Australii 43-45 za każdy miesiąc pobytu w AU na wizie edukacyjnej
złożenie wniosku o australijską wizę edukacyjną (student visa)550
badania lekarskie dla uzyskania wizy - ceny wyznaczają lekarzekilkaset ZŁOTYCH
tłumaczenia świadectw i innych dokumentów oraz poświadczenia notarialnezależnie od ilości dokumentów i stawek usługodawców w PL
bilet lotniczyzobacz opis poniżej
utrzymanie, a w tym: zakwaterowanie, wyżywienie, transport miejski i inne360 na tydzień (wymóg oficjalny)

 

Bilet lotniczy do Australii

Jak łatwo się domyśleć, cena biletu zależy od: linii lotniczych, ewentualnych promocji, sezonu, trasy, miejsca wylotu z Polski (lub z innego kraju Europy), miasta docelowego w Australii, jak rownież od tego czy jest to bilet w jedną stronę, czy powrotny. Najbardziej konkretną informację na temat kosztu przelotu można znaleźć, sprawdzając oferty w kilku biurach podróży w swoim mieście oraz na portalach internetowych, które się w tym specjalizują. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać: „bilety do Australii”.

Następnie trzeba wstawić swoje dane (daty, miejsce wylotu i przylotu i inne wymagania), aby natychmiast uzyskać szereg ofert. Od razu zauważysz, że ceny mogą różnić się bardzo znacznie – np. najlepsza oferta może kosztowac około 3 tys. zł, a kolejna (przy tym samym wyszukiwaniu, na tej samej trasie i tych samych datach) może być 2 razy droższa. Warto więc na to poświęcić trochę czasu.

Nawet jeśli twoje daty i docelowe miasto w Australii nie są jeszcze ostatecznie ustalone, takie sprawdzenie daje dobre, wstępne pojęcie o koszcie biletu lotniczego do Australii i o tym, ile można tu ewentualnie zaoszczędzić.

Naszym czytelnikom sugerujemy, aby zakupu biletów dokonywać samodzielnie, po sprawdzeniu kilku ofert i najlepiej obserwując ceny przez jakiś czas przed zakupem. Z własnego doświadczenia wiemy, że samodzielnie można znależć najlepsze oferty. Przykładowo: zamiast jednego biletu na całą trasę Europa-Australia, można sprawdzić opcję wykupienia dwóch osobnych biletów (jednego z Europy do Azji i drugiego z Azji do Australii – tanimi liniami azjatyckimi). Biura podróży zazwyczaj nie mają umów z tanimi liniami, więc takich biletów nie można u nich kupić, a jedynie samemu.

Przykładowe oszacowanie kosztów, przy użyciu wartości z powyższej tabeli

Planuję wyjazd do Australii na 10-tygodniowy kurs angielskiego, po którym nastąpi roczny kurs zawodowy. Moja wiza edukacyjna bedzie ważna 17 miesięcy. Powinienem liczyć się z następującymi kosztami:

– kurs angielskiego: 10 tygodni x 200 AUD = 2000 AUD

– opłata administracyjna szkoły angielskiego = 200 AUD

– roczny kurs zawodowy w college’u: 2 semestry x 3500 AUD = 7000 AUD

– opłata administracyjna college’u zawodowego = 200 AUD

– ubezpieczenie zdrowotne: 17 miesięcy pobytu w Australii x 43 AUD = 730 AUD

– złożenie wniosku o australijską wizę edukacyjną = 540 AUD

– badania lekarskie w PL – orientacyjnie przyjmuję koszt = 300 PLN

– tłumaczenia i notariusz – orientacyjnie przyjmuję koszt =200 PLN

– bilet lotniczy (w jedną stronę) – orientacyjnie przyjmuję koszt = 3000 PLN

Wszystkie powyższe koszty trzeba ponieść PRZED wyjazdem do Australii, za wyjątkiem opłaty za kurs zawodowy, gdyż z góry trzeba będzie zapłacić jedynie pierwszą ratę (może to być np. 1750 AUD, czyli czesne za pół pierwszego semestru). Koszt biletu lotniczego może być niższy lub wyższy, zależnie od linii i od cen sezonowych, a dodatkowo będzie zależeć od tego, czy obejmie lot w jedną, czy w dwie strony.

Pozostaje bieżący koszt utrzymania w Australii (niezupełnie można go traktować jako koszt wyjazdu, bo mieszkać i jeść trzeba wszędzie, nie tylko na antypodach). Można przyjąć, że będzie on podobny do kosztu życia w krajach Europy Zachodniej. Ten koszt mocno zależy od stylu życia (skromny czy hulaszczy) i od zakwaterowania (lokalizacji i komfortu).